Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Nasze projekty w ,,Orange dla Ziemi

Forum Nasze projekty w ,,Orange dla Ziemi" Strona Główna » Parki Narodowe » Narwiański Park Narodowy
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Narwiański Park Narodowy
PostWysłany: Pon 16:18, 22 Sty 2007
Malyszomanka (Aga)

 
Dołączył: 22 Sty 2007
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


Źródło: Oficjalna strona NPN: [link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Narwiański Park Narodowy został utworzony na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 1996 roku. Jest położony w województwie podlaskim w powiatach: wysokomazowieckim "gminy Sokoły i Kobylin Borzymy i białostockim" gminy: Łapy, Turośń Kościelna, Suraż, Tykocin i Choroszcz. Powierzchnia parku wynosi 6 810 ha*, powierzchnia otuliny 15 408 ha. Park obejmuje swoim zasięgiem bagienną dolinę Górnej Narwi na odcinku Suraż - Rzędziany. Najważniejszym walorem przyrodniczym jest unikatowy charakter rzeki, która została zakwalifikowana do systemu rzek anastomozujących. Narew w granicach Parku płynie wieloma korytami, [link widoczny dla zalogowanych]óre rozdzielając się i łącząc tworzą nieregularną, skomplikowaną sieć. Wielkim bogactwem Parku i skraju doliny jest awifauna. Stwierdzono tu występowanie 203 gatunków ptaków, wśród nich 28 zagrożonych w skali światowej lub europejskiej. Symbolem parku jest sylwetka błotniaka stawowego.

* Różnica pomiędzy dotychczas podawaną we wszystkich opracowaniach powierzchnią Parku (7350 ha), a powierzchnią rzeczywistą wynikła przy okazji opracowania Planu Ochrony Parku. Obecnie geodeci dysponują znacznie precyzniejszymm sprzętem do pomiarów powierzchni i dokonując nowego pomiaru działek, z których składa się Park, uzyskali precyzyjniejsze dane. Powierzchnia Narwiańskiego PN oparta jest o sumę działek ewidencyjnych, będących w jego granicach i wynosi 6 810,23 ha.

Specyfika ekosystemów lądowych Narwiańskiego Parku Narodowego polega na przestrzennym przenikaniu się ekosystemów lądowych z ekosystemami wodnymi, wynikającym z wyjątkowo bogatej sieci koryt rzecznych funkcjonujących w najlepiej rozwiniętym w skali kraju systemie rzeki anastomozującej. Cechą charakterystyczną Parku jest dominacja na wielkich obszarach zespołu szuwaru turzycy sztywnej Caricelum elatae, właściwego dla istniejącego tu łęgu zastoiskowego, charakteryzującego się wysokim uwodnieniem w ciągu całego roku. Charakterystyczną cechą dużych dolin rzecznych jest strefowość poprzeczna polegająca na liniowym układzie zbiorowisk roślinnych począwszy od koryta rzeki, a skończywszy na zboczu doliny.kosaciec żółtyW przypadku doliny Narwi w granicach NPN taka strefowość praktycznie nie występuje. Przyczyną tego jest dominacja fluwiogenicznego (związanego z zalewami wezbraniowymi Narwi) typu hydrologicznego zasilania.

Gatunki objęte ochroną całkowitą to: widłak jałowcowaty, widłak goździsty, goździk pyszny, rosiczka okrągłolistna, goryczka wąskolistna, wielosił błękitny, mieczyk dachówkowaty, kosaciec syberyjski, stoplamek krwisty (kukułka krwista), stoplamek plamisty (kukułka plamista), stoplamek szerokolistny (kukułka szerokolistna), grążel żółty i grzybienie białe.turzycowisko

Gatunki objęte ochroną częściową: centuria zwyczajna, miodownik melisowaty, kopytnik pospolity, porzeczka czarna, kruszyna pospolita, pierwiosnka lekarska, bobrek trójlistkowy, kalina koralowa, kocanki piaskowe, konwalia majowa i goździk kropkowany.

Fauna parku, a szczególnie ptactwo wodno - błotne, stanowi istotny walor przyrodniczy tego obszaru. Na terenie doliny występuje wiele gatunków zagrożonych w skali światowej, europejskiej lub znajdujących się wykazie Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Stosunkowo słabo poznana jest fauna bezkręgowców. Stwierdzono występowanie 150 gatunków pająków, co stanowi 19% ogólnej liczby pająków Polski. W tej liczbie 14% to gatunki rzadkie znane w Polsce z około 10 stanowisk. Są to cenne gatunki wskaźnikowe.wonnica piżmówkaGrupa motyli dziennych składa się z 40 gatunków należących do 5-ciu rodzin. Występują tu gatunki cenne ze względu na ich występowanie tylko w określonych siedliskach jak również 3 gatunki objęte ochroną prawną. Stwierdzono ponadto występowanie 16 gatunków komarów, 24 gatunki ważek, 34 gatunki skorupiaków planktonowych oraz 4 gatunki skorupiaków bentosowych.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 16:20, 22 Sty 2007
Malyszomanka (Aga)

 
Dołączył: 22 Sty 2007
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


Źródło:Wikipedia, wolna encyklopedia: [link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Narwiański Park Narodowy, utworzony w 1996 r., jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski.

Park znajduje się w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, na zachód od Białegostoku, pomiędzy miejscowościami Suraż i Rzędziany.

Emblematem(symbolem) Narwiańskiego Parku Narodowego jest błotniak stawowy, lecz na "herbie" Parku jest on narysowany niedokładnie(przypomina orła).

Jest to wielkie rozlewisko Narwi, unikalne w skali Europy, które dzieli się na wiele koryt, porośnięte trzcinami. Pomiędzy korytami rzeki występuje wiele wysp o wysokości do 6 m nad poziomem wody.

Ciekawa jest siedziba Parku mieszcząca się w pałacyku w miejscowości Kurowo. Warto też zobaczyć zerwany most w okolicy Kurowa.

Aby zwiedzić Park najlepiej dojechać PKP do Łap i w pobliskim Uhowie wypożyczyć kajaki (obowiązuje tu zakaz poruszania się łodziami z napędem spalinowym). Trzeba mieć przewodnik kajakowy, gdyż w meandrach rzeki łatwo zabłądzić.


Narwiański Park Narodowy leży w dolinie rzeki Narwi. Jej wody utworzyły w tym miejscu liczne bagna i „rozlewiska”, są tu bardzo żyzne gleby torfowe, brunatne oraz mady. Ten Park jest siedliskiem bardzo wielu gatunków ptaków np.: bielik. Żyją tutaj również gatunki zagrożone wyginięciem np.: bojownik batalion. Możemy też spotkać też tutaj gronostaje, tchórze…



Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Narwiański Park Narodowy
  Forum Nasze projekty w ,,Orange dla Ziemi" Strona Główna » Parki Narodowe
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin